مطالب و توضیحات

ماسک، مهم ترین عامل پیشگیری از بیماری

blog poster wear mask

با توصیه مکرر پزشکان و نتایج آزمایش های انجام شده به نظر می رسه استفاده از ماسک، مهم‌ترین شیوه حفاظتی در برابر شیوع زنجیره‌وار کروناست! این روش هم فرد سالم رو از گرفتاری به ویروس کرونا در امان نگه می‌داره و هم فرد مبتلا می‌تونه خطر کمتری برای دیگران ایجاد کنه!

اهمیت استفاده از ماسک به قدری هست که بعد از پویش «من ماسک می‌زنم» توسط وزارت بهداشت، اجباری شدن استفاده از ماسک در فضاهای سرپوشیده و ادارات دولتی هم مورد تاکید قرار گرفت، تا جایی که اعلام شده به افراد فاقد ماسک خدمات ارائه نشود.

mask decreasing risk

 

یک ماسک استاندارد اصولا باید بینی، دهان و چانه شما را پوشانده باشد؛ این ماسک ممکن است آلوده شود پس در تمام زمانی که ماسک به‌صورت دارید نباید آن را لمس یا مدام جا‌به‌جا کنید.

اگر مجبور به لمس ماسک شدید در نخستین فرصت دست‌هایتان را با مایع دستشویی و یا صابون معمولی حداقل ۲۰ثانیه شست‌وشو دهید و یا با محلول های ضد عفونی کننده ضدعفونی کنید. یادتان باشد اگر به ماسک دست زدید تا دست‌هایتان را ضدعفونی نکرده‌اید دست‌ها نباید با چشم، دهان و یا بینی‌تان تماس داشته باشند.
ماسکی که از آن استفاده می‌کنید اگر در طول استفاده، خیس، کثیف یا پاره شود آن را حتما باید با یک ماسک نو تعویض کنید.

نیاز به گفتن ندارد اما ماسک، وسیله شخصی است. به هیچ عنوان از آن به‌صورت مشترک استفاده نکنید.
ماسکی که آن را استفاده کرده‌اید، حتی اگر فکر می‌کنید کثیف نشده است، به هیچ عنوان مجددا از آن استفاده نکنید.

ماسک‌های طبی معمولی سه‌لایه عموما بین ۲تا ۴ ساعت خیس می‌شوند و کارکردشان را از دست می‌دهند. پس اگر از ماسک ساده استفاده می‌کنید بهتر است بدانید که یک عدد ماسک، کفایت یک روز شما را نمی‌کند.

ماسک‌های فیلتردار که عموما ما آنها را به اسم N95 می‌شناسیم مادام‌العمر نیستند. آنها هم بعد از یک روز باید تعویض شوند.تحقیقات جدید نشان داده است ماسک‌های فیلتردار چون جریان هوا را از داخل به بیرون منتقل می‌کند برای بیماران مبتلا به کرونا و پیشگیری از سرایت آن به دیگران مناسب نیست.

ماسک‌های معمولی طبی سه‌لایه، هم ارزان هستند و هم در دسترس؛ پس برای اینکه گرفتار آسیب‌های این ویروس نشوید وسواس را کنار بگذارید و به استفاده از همین ماسک‌ها رضایت بدهید.

توصیه میشود از دراوردن ماسک و استفاده ی مجدد از آن هم خودداری کنید مگر اینکه از ضدعفونی بودن دستانتان و نیز محل قراردادن ماسک اطمینان دارید.
ضمناً تنها استفاده از ماسک برای محافظت کافی نیست، وقتی ماسک به‌صورت دارید باز هم باید فاصله اجتماعی را رعایت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *